Co je pneumokonióza a jak se léčí?

Pneumokonióza vzniká při dlouhodobé inhalaci vzduchu obsahujícího anorganické částečky. Je to plicní onemocnění způsobující změny při dýchání. Změny jsou způsobeny imunokompetentními buňkami, jež reagují na anorganické částečky. Tímto způsobem se poškodí intersticia plic, což označuje prostor mezi stěnou plicních sklípků a plicními kapilárami. Tento prostor se nesprávně vyplní elastickým pojivem.

Míra poškození je závislá na trvání inhalace anorganických částeček, intenzitě a pak na samotných částečkách (tvar, velikost).

Částečky se rozdělují podle tvaru na:

  • Fibrogenní - tzv. silikóza (vdechování částic oxidu křemičitého) a azbestóza (vdechování částic azbestu).
  • Nefibrogenní jsou všechny ostatní. 

Zpravidla platí, že onemocnění způsobená fibrogenními částicemi mají větší dopad na zdraví, protože dostatečně nereagují na protizánětlivou léčbu. Z toho důvodu dochází k rozvoji onemocnění a následky bývají trvalé.

Projevy pneumokoniózy

Pneumokonióza má zánětlivé projevy. Funkce samotných plic se díky rozvoji onemocnění zhoršuje. Nemocný velmi často kašle a pociťuje “dušení”. Následně vzniká respirační insuficience (tj. dechová nedostatečnost). To znamená, že plicní systém není schopen zabezpečit dostatečný příjem a výdej plynů.

Jak tomuto onemocnění předcházet

Při práci v prašném prostředí používejte ochranné pomůcky. Jenom díky tomu se můžete ochránit před poškozením plic. A pokud je to možné, tak pohyb v tomto prostředí minimalizujte.

Terapie

Terapie může probíhat několika způsoby. Výběr záleží na ošetřujícím lékaři, který posoudí stav plic a rozsah poškození.

Léčba oxygenerátorem

Potřebujete provádět domácí léčbu? Pomůže vám kyslíkový oxygenerátor. Oxygenerátor je přenosný nebo statický přístroj, který pacientovi zajišťuje dostatečný přísun kyslíku. Abyste i vy mohli správně dýchat, půjčte si ho v naší půjčovně

Cena se pohybuje již od 70 Kč/den. Naše půjčovna nabízí jak statický, tak přenosný přístroj. Při zapůjčení na 14 dní a více je doprava po Praze zdarma. Osobní vyzvednutí v Praze 4 je také zdarma. Za 250 Kč vám oxygenerátor zašleme po celé České republice.

Máme pro vás také připravené veškeré příslušenství. Ceník najdete na našich stránkách.

Půjčte si svůj kyslíkový oxygenerátor již dnes na čísle +420 776 243 440 nebo e-mailu pujcovna@oxymed.cz.

Leave a reply