Chronická obstrukční plicní nemoc se česky označuje zkratkou CHOPN. CHOPN je velmi závažné plicní onemocnění, které postihuje zdravé proudění vzduchu v průduškách. Odborníci toto omezení nazývají bronchiální obstrukce. Nedostatečné proudění vzduchu způsobuje zánět, který je způsoben dráždivou reakcí na vdechované látky (kouření, škodlivé plyny či látky).
Zánět ovlivňuje dolní cesty dýchací, periferní průdušky a plicní cévy (plicní hypertenze).
Vývoj onemocnění
Vývoj chronické obstrukční plicní nemoci nelze ze začátku ani rozeznat. Často jí ani nevěnujeme potřebnou pozornost. To je velká chyba. CHOPN se totiž umístila v celosvětovém žebříčku mortality (úmrtnosti) na 3. místo. V České republice zemře ročně na chronický zánět plic okolo 3500 pacientů, to je 35x více než na astma.
Příčina
Nejfrekventovanější příčina onemocnění je kouření (až 80 % případů). Dále se na tom podílí genetika a nečisté prostředí, kterému je člověk vystaven (prašné prostory, znečištěný vzduch a chemické výpary např. v zaměstnání).
Kdo nese největší riziko
Největší riziko nesou kuřáci tabákových výrobků. Ani pasivní kuřáci nejsou v bezpečí, pravděpodobnost tohoto onemocnění se zvyšuje o 48 %. Je více nemocných mužů, než žen.
Příznaky
Příznaky se projevují celodenním kašlem, vykašláváním hlenu (expektorace), dušností, která se postupem rapidně zvyšuje a nepřizpůsobením fyzické aktivitě (vyvolá dušnost). Symptomy se zhoršují a postupně doplňují.
Stádia
Pacient s CHOPN projde několika stádii. Vzhledem k tomu, že je CHOPN vedena jako nevyléčitelná nemoc, je nutné ji odhalit včas a zahájit léčbu. Léčba je na velmi vysoké úrovni, léky dobře zabírají.
Výběr stupně onemocnění CHOPN závisí na výsledcích spirometrického vyšetření. Existují 4 stupně onemocnění.
- Lehké – Pacient mnohdy pociťuje ztížené dýchání a také se může objevit chronický kašel a chronické vykašlávání hlenu.
- Středně těžké – Nemusí být chronické projevy, ale většinou dochází k vývoji příznaků. Velmi časté je neudýchání fyzické námahy z důvodu dušnosti.
- Těžké – Dušnost se zhoršuje. Hodně omezuje pacienta i při běžných aktivitách.
- Velmi těžké – Pacient je ohrožen na životě.
Léčba CHOPN
Léčba je zaměřena na zmírnění příznaků, také se musí zabránit dalšímu zhoršení. Cíl je zlepšit kvalitu života, snížit úmrtnost a zvýšit fyzickou výkonnost.
Léčba se pojí s ukončením kouření. Léčivo se aplikuje pomocí inhalátorů. Je vhodné provádět dechovou rehabilitaci – dechová gymnastika, respirační fyzioterapie. Důležité je také preventivní očkování proti chřipce či pneumokokové infekci. Opravdu důležitá je dlouhodobá domácí oxygenoterapie u všech 4 stádií onemocnění.
Pacienti jí provádí několik hodin denně. Při této léčbě se využívá koncentrovaný kyslík, který je dodáván kyslíkovým koncentrátorem (oxygenátorem) pacientovi pomocí kyslíkové masky, nebo brýlí.
Jak na domácí léčbu?
Dlouhodobá terapie pomocí oxygenerátoru je pro pacienty jedním z nejdůležitějších způsobů léčby. Kyslíkový oxygenátor je skvělou volbou pro pacienty, kteří chtějí bez problémů dýchat.
Začněte s kyslíkovou terapií už dnes. Naše půjčovna nabízí přenosné a statické oxygenerátory. Ceny máme nastavené již od 70 Kč/den.
Za osobní vyzvednutí v Praze 4 si neúčtujeme žádné poplatky. Po zapůjčení na 14 a více dní je doprava po Praze zdarma. Do jiných koutů ČR Vám oxygenerátor pošleme za 250 Kč.
Nabídnou můžeme i veškeré příslušenství. Celý ceník najdete na našich stránkách.
Půjčte si svůj kyslíkový oxygenátor na čísle +420 776 243 440 nebo e-mailu pujcovna@oxymed.cz.
[…] pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) prof. MUDr. Vítězslava Kolka, DrSc., se s CHOPN v podobě chronického kašle, zadýchávání, únavy a vykašlávání hlenů potýká bezmála […]
[…] poruchy. Co je ještě zajímavější je to, že nízká teplota údajně ovlivňuje a reguluje symptomy spánkové apnoe, fibromyalgie či diabetu. Spánek v chladné místnosti přináší jenom samá […]