Tipy jak léčit alergii

Znáte někoho, kdo trpí alergií? Pokud si odpovíte, že ne, pak patříte mezi výjimku. Alergie bývala dříve vzácnou, teď se však zdá, že se stává civilizační chorobou.

Alergie byla pozorována u pacientů zhruba před více než 100 lety. Lékaři si u nich všimli, že přecitlivěle reagují na běžné věci typu prach nebo pyl. Pojmenování pak vychází z řeckých slov allos (jiný stav) a ergon (reaktivita).

Imunitní systém při alergii nepřiměřeně reaguje na látky, které by měly být neškodné. Mohou za to protilátky, které nesprávně aktivují. Látky, které vyvolávají tuto reakci pak mají název alergeny.

Alergenů je hodně. Stačí si přečíst jídelní lístek, kde jsou v závorkách číslice. Tyto číslice značí alergeny z potravinových alergií. Nejčastější jsou alergie na lepek, mléko nebo oříšky. Krom potravinových jsou alergeny inhalační, špatně můžeme reagovat i na hmyzí bodnutí či na léky.

Příznaky alergické reakce

Při vdechnutí alergenu se často alergická reakce dostaví ve formě vodnaté rýmy, která ucpává nos nebo pocit plného nosu bez rýmy. Další příznaky jsou svědění, pálení, zarudnutí očí, slzy v očích, kýchání, dušnost, kašel, zúžení průdušek a průdušnice. Také se může objevit zánět spojivek.

Při potravinové alergii se pak může ukázat oteklý jazyk a dušení, dochází k bolestem břicha a zvracení. Potíže při trávení nejsou výjimkou. Na kůži se alergie různými pupínky, vyrážkou nebo otoky. Patří sem i atopický ekzém. Astma také spadá do onemocnění souvisejícím s alergií. Jde o alergenem vyvolaný chronický zánět průdušek.

A zase ta pylová sezóna

Pro člověka, který trpí alergií, je pylová sezóna tou nejnepříjemnější částí roku. Nemoci se bez problému nadechnout, slzení, svědění, dušení, kýchání… To není nic příjemného. Avšak existuje tu pomoc v podobě přístrojů, které umožňují vdechovat ten nejčistší kyslík.

K zapůjčení je řada kyslíkových koncentrátorů neboli oxygenerátorů, dobře poslouží i inhalátor. Vdechování kyslíku můžete vyzkoušet i mimo sezónu, prodlužuje život a to není na škodu. Koncentrátory můžete používat jak doma, tak i na cestách (mobilní varianty).

Léčení alergie

Alergie si nevybírá a postihuje muže, ženy i děti. Při léčbě je důležité omezit nebo ještě lépe úplně vyřadit alergen. Toho se nejjednodušeji dosáhne u potravinové alergie. Pokud však tato eliminace není možná, je na řadě léčba medikamenty.

Léky jsou buď na zmírňování příznaků nebo ty, které reakce na daný alergen dlouhodobě snižují. Pokud však chcete léčit alergii i jinak než léky, máte možnost vyzkoušet přírodní léčbu. Zaměřte se na celý organismus a kombinujte extrakty z léčivých hub a rostlin.

Přírodní zdroje na látky, které pomáhají v léčbě alergie:

  • ředkvičky
  • domácí med
  • kopřiva
  • ananas
  • bobule
  • hrozny
  • brokolice
  • zelený čaj
  • paprika

Nepříjemné alergie není snadné se zbavit, ale s pevnou vůlí a podporou přijde zlepšení. Nevzdávejte to a čeká vás jistě sladká odměna.

Leave a reply