Jak lépe dýchat, když máte astma

Pro astmatika není jednoduché se zhluboka nadechnout, ať už v pylové sezóně nebo třeba i s přáteli, kteří kouří cigarety nebo v jinak znečištěném vzduchu. Astma totiž vyvolává nejen genetický faktor, ale také environmentální, kam patří špatná kvalita vzduchu.

V léčení astmatu je posun

Farmaka vyvinutá k léčbě astmatu udělala velký krok kupředu. Účinky jsou lepší než před lety a pacient díky nim dokáže velmi dobře kontrolovat příznaky astmatu. 

Inhalační forma léčení astmatu začala díky léku Intal v 70. letech; tento lék je preventivní a bez vedlejších účinků. Postupně přicházejí na řadu i ještě účinnější léky, které působí dlouhodobě

Astma se nevyhýbá nikomu

Pokud jde o astma, svoji oběť si nevybírá, a tak astma najdeme i u malých dětí, Pro časný dětský věk je vcelku normální, když se vyskytnou pískoty na hrudníku, které způsobují podzimní a zimní virové infekce

Pokud jde však o infekci lidským rhinovirem, buďme na pozoru, ten totiž později přispívá k rozvoji astmatu. Astma však u dětí může zapříčinit i rýma nebo kašel, které pro dospělého nepředstavují až takové riziko

Čím to je? Děti ještě nejsou na nové infekce navyklé a jejich buňky, pokud nedojde k dostatečné regeneraci, nestíhají plnou obnovu. Dalším faktorem je ještě plně nezralý imunitní systém dětí. Zkrátka některé patogeny potkává miminko poprvé a jsou pro něj mnohem nebezpečnější než pro dospělého jedince.

Astma si s cigaretami nerozumí

Negativní účinky cigaret není potřeba opakovat, avšak pro astmatiky jsou cigarety ještě nebezpečnější a to i v pasivní formě. Kouř totiž do plic dostává částečky, které astmatika dráždí a mohou vést i k akutnímu záchvatu

U pasivního kouření pak do plic proudí nejen vydechovaný kouř kuřákem, ale také kouř z cigarety. Dvojitá dávka špatného vzduchu a o to větší pravděpodobnost, že se dostaví následky.

Pokud jsou rodiče kuřáci a mají astmatické děti, měli by se možná zamyslet nad tím, že si cigaretu raději nezapálí. Pro dětské plíce je cigaretový kouř ještě nebezpečnější, jelikož jsou náchylnější na poškození (i trvalého charakteru).

Chcete dýchat kvalitní vzduch? Není třeba už dále otálet. Pořiďte si oxygenátor. Můžete si jej i půjčit.

I přesto, že lék na astma jako takové ještě neexistuje, dá se díky léčbě symptomů a plánu na míru pacientovi dosáhnout zlepšení. Dobré výsledky zaručuje vyhýbání se faktorům (například už zmiňovaný cigaretový kouř), které astma spouští. Tím je pozitivní účinek zaručen.

Přečtěte si také:
Co je plicní fibróza?
Tipy jak léčit alergii