Co je to myopatie? Příčiny, projevy a léčba

Myopatie se řadí mezi neurologické poruchy. Dochází k nervovému onemocnění nejčastěji kosterních svalů. Z velké části jsou tyto poruchy symetrické - zasahují proximální pletencové svalstvo. Myopatie se projevuje svalovou slabostí. Jak myopatie vzniká?

  • zánětlivým onemocněním (jako je např. polymyozitida, dermatomyozitida)
  • hypo/hyperfunkcí štítné žlázy, endokrinně/metabolicky podmíněně
  • toxicitou či léky indukující myopatii (kortikoidy, statiny – léky na vysoký cholesterol antirevmatika/protizánětlivé/imunosupresiva)
  • může být vrozená

Projevy myopatie

Hlavním projevem myopatie je snížená reflexe svalů. Přestože jsou tyto reflexy utlumeny, nezanikají. Pacient s myopatií může cítit bolesti svalů. Protože bývá tato porucha symetrická, vzniká myopatický syndrom. Mezi jeho projevy patří:

  • Hyperlordóza - bederní páteř je prohnutá a díky ní pacient chodí s vypouklým břichem
  • Kachní chůze - pokles pánve u končetiny způsobuje změnu chůze
  • Myopatický šplh - ke zvednutí z dřepu nebo polohy na čtyřech si musí pacient pomoci rukami

Postižení myopatií u dolních končetin jen velmi těžko chodí do schodů, zvedají se z dřepu či sedu. Postižení u horních končetin mají problém při česání či věšení prádla. Pokud je myopatie způsobena např. poruchou štítné žlázy, špatně se člověku polyká.

Léčba myopatie

Způsob léčby se vybírá dle vzniku onemocnění. Mírnější formy statinové myopatie vyžadují pouhé vysazení léku. Někdy je však nutné podstoupit dialýzu. Poruchy svalů se mohou léčit kortikosteroidy. 

Při autoimunitní formě se pacientovi podávají imunosupresiva

Nesmíme zapomenout, že je důležitým bodem zdravá a hlavně pestrá strava. Pacient musí zůstat štíhlý. Vhodný pohyb pro pacienty je plavání nebo jízda na koni.

Jak na domácí léčbu?

Pro pacienty je opravdu velmi výhodné provádět dlouhodobou terapii pomocí oxygenerátoru. Kyslíkový oxygenátor je skvělou volbou pro všechny, kteří se o sobě chtějí postarat. Zvýšený příjem kyslíku je pro svaly velmi blahodárný. Tkáně, které přijímají kyslík dokáží mnohem lépe regenerovat.

Začněte s kyslíkovou terapií už brzy. Naše půjčovna nabízí přenosné a statické oxygenerátory. Ceny se pohybují již od 70 Kč/den

Po zapůjčení na 14 a více dní je doprava po Praze zdarma. Za osobní vyzvednutí v Praze 4 si také neúčtujeme poplatky. Do jiných koutů ČR Vám oxygenerátor dopravíme za 250 Kč.

Nabízíme také veškeré příslušenství. Celý ceník najdete na našich stránkách.

Půjčte si svůj kyslíkový oxygenátor ještě dnes na čísle +420 776 243 440 nebo e-mailu pujcovna@oxymed.cz.

Leave a reply